„Soukromá média“ na Twitteru jedině se souhlasem zachycených osob
14. 12. 2021
Soukromé fotografie či videa smějí být na Twitteru sdíleny jen se souhlasem lidí, kteří se v nich objevují. Sociální síť to oznámila na svém blogu 30. listopadu. Nová pravidla platformy mají za cíl zlepšit ochranu soukromí jejích uživatelů. Na veřejné osoby se ale nevztahují v plném rozsahu.
Pokud například uživatel Twitteru nahlásí, že na síti někdo zveřejnil jeho fotografii, aniž by k takovému zveřejnění dostal souhlas, obsah může být odstraněn.
Výjimkou jsou snímky a záběry
- známých osobností
- publikované ve veřejném zájmu
- mající přidanou hodnotu pro veřejnou diskusi.
Nicméně i ty Twitter odstraní v případě, že jejich účelem je tyto osobnosti obtěžovat, zastrašovat či používat strach k jejich umlčení. (A pokud zobrazují nahotu.) Bezpečnostní rizika může podle Twitteru převážit například snaha pomoci člověku v těžké situaci.
„Vždy se budeme snažit posoudit kontext, v němž je obsah sdílen (…). Vezmeme například v úvahu, zda je obrázek veřejně dostupný, zda o něm informují hlavní/tradiční média (noviny, televizní kanály, online zpravodajské weby), zda konkrétní obrázek a doprovodný text tweetu mají přidanou hodnotu pro veřejný diskurz, jsou sdíleny ve veřejném zájmu nebo zda jsou relevantní pro komunitu,“ stojí v oznámení na blogu Twitteru.
Sociální síť se dle svých slov k úpravě pravidel rozhodla mimo jiné proto, že ve společnosti rostou obavy ze zneužívání médií k obtěžování, zastrašování a odhalování totožnosti osob. Nekontrolované sdílení fotek a videí podle ní může narušit soukromí a vést k citové nebo fyzické újmě. Pokud tedy někdo nahlásí, že tweet obsahuje soukromá data v rozporu s pravidly, podnikne Twitter kroky vedoucí k jejich odstranění.
Mohlo by vás také zajímat:
GDPR a fotografie na webu — smím zveřejňovat snímky z firemních večírků?
Babička nesmí zveřejňovat fotografie vnoučat bez souhlasu jejich matky, rozhodl soud
Odpovědnost firem za ochranu osobních údajů při použití pluginů sociálních sítí