Facebook skončil s funkcí rozpoznávání obličejů

10. 1. 2022

Sociální síť Facebook se koncem minulého roku po více než deseti letech rozhodla smazat shromážděné informace o obličejích více než miliardy lidí a ukončit tak jejich automatické rozpoznávání v příspěvcích uživatelů.

Společnost Meta (někdejší Facebook) se ke kroku uchýlila údajně kvůli obavám ze zneužití této technologie. Důvodem je mimo jiné i absence jasných, regulačními orgány stanovených pravidel, podle nichž by měla být umělá inteligence pro rozpoznávání tváří využívána. Používání této technologie se setkává a kritikou kvůli etice – mohla by ohrozit soukromí a svobodu osob.

Viceprezident Facebooku pro umělou inteligenci Jerome Pesenti ve svém příspěvku na blogu Meta napsal i o negativním dopadu rozhodnutí: „Tato změna se týká i funkce Automatic Alt Text (AAT), která vytváří popisy obrázků pro nevidomé a zrakově postižené. Popisy AAT již nebudou obsahovat jména osob rozpoznaných na fotografiích, ale jinak budou fungovat normálně.“

Jak vlastně rozpoznávání obličejů na Facebooku funguje?

Jestli s funkcí souhlasí, nebo ne, si mohl uživatel sám zvolit v nastavení svého účtu. V Centru nápovědy Facebooku byl způsob využití technologie pro rozpoznávání obličejů popsán následovně:

Rozpoznávání obličejů se používá k analýze fotek a videí na Facebooku, které vás podle nás zachycují, třeba profilový obrázek a fotky a videa, na kterých jste označeni. Po analýze dochází k vytvoření jedinečného čísla neboli šablony. Když rozpoznávání obličejů zapnete, vytvoříme vaši šablonu a použijeme ji k porovnání s dalšími fotkami, videi a dalšími místy, kde se používá kamera (živé vysílání). Tak zjistíme, jestli se objevujete v příslušném obsahu. Pamatujte si, že vaši šablonu s nikým nesdílíme.

Díky tomu šlo podle Facebooku získat kontrolu nad tím, jaké fotografie a videa s daným uživatelem se na síti objevují a jestli nedochází ke zneužití identity. Od prosince loňského roku se však dočtete jen:

Nastavení rozpoznávání obličejů a nic, co s ním souvisí, už není k dispozici. Pokud jste měli nastavení zapnuté, už vás nerozeznáme a vaše šablona bude brzy odstraněna.

Meta se technologie rozpoznávání obličejů nevzdává nadobro.

„Rozpoznávání obličeje může být obzvláště cenné, pokud technologie funguje na soukromých zařízeních. Metoda rozpoznávání obličeje přímo v zařízení, která nevyžaduje komunikaci údajů o obličeji s externím serverem, se dnes nejčastěji používá v systémech pro odemykání chytrých telefonů. Věříme, že má potenciál umožnit v budoucnu pozitivní použití, která zachovávají soukromí, kontrolu a transparentnost. Tento přístup budeme nadále zkoumat a s tím zvažovat, jak mohou naše budoucí počítačové platformy a zařízení co nejlépe sloužit potřebám lidí,“ popisuje výhledy do budoucna Pesenti.

FOTO

Mohlo by vás také zajímat:

Českým kriminalistům bude pomáhat umělá inteligence

Technologie rozpoznávání obličejů při nakupování — pro koho je užitečná?

Dokáže technologie rozpoznávání obličejů pomoci odhalit zločin?

Jak zamezit vstupu nežádoucích osob na fotbalové stadiony?